Sochařský plenér

7. 2019 – 10. 8. 2019, Hlavnice, Raabův mlýn

Daniel Klose
Tomáš Medek
Jiří Marek
David Medek
Libor Hřivnáč

Sešli se tři milovníci umění. Michal Škoda, představitel známého „Kafe Evžen“, milovník umění ovládající techniky vztahů k veřejnosti a médiím. Dále známý opavský sochař Daniel Klose a sochař a galerista Libor Hřivnáč.
Vznikl sochařský plenér s názvem Sculpture art sympozium Opava.
Místo pro sympozium jsme našli na kouzelném, tajemném větrném Raabově mlýně u Hlavnice. Majitel tohoto mlýna, Tomáš, nám poskytl prostor, ubytování a zázemí. Romantiku mlýna podtrhovaly nejen roubené sýpky a mlýn, ale také život bez elektřiny a společnost dvou komunikativních koz. Jedním z cílů sympozia bylo zviditelnit a zpopularizovat tuto kulturní památku.


Na sympoziu vzniklo celkem pět sochařských děl. Tomáš Medek navázal na svůj cyklus „Plody“ sochou nazvanou „Lusk“. Vnímavý divák v ní nalézá stylizovanou ženu, kterou oblékl do abstraktního malířského díla. Daniel Klose pokračuje ve svých typických stylizovaných koňských hlavách, z nichž vytvořil velmi silně působící kompozici. Jiří Marek myšlenkově navázal na génia loci daného místa svými šaty pro paní mlynářku. Také v této sculptuře lze nalézt krásnou ženu. Davidu Medkovi, druhému a staršímu z obou dvojčat Medkových vyrostlo pod rukama dílo plné struktur a jinotajů. Inspirován vrtulí mlýna vytesal dlátem nebývale čisté dílo. Důvěrně mu říká „Tiskátko“, a po nabarvení takto také působí. Libor Hřivnáč navázal na své cykly s názvem „Brány bez dveří“ a „Mosty do nicoty“, kdy pod vlivem motta:
Břehy mlžné, temná řeka, na tvou duši koráb čeká … vytesal „Koráb přes řeku Styx“, s varovně zavěšenou hříšnou duší, která nám připomíná konečnost našeho bytí a nutí k zamyšlení nad sebou a darem života.
Čtyři ze sochařů jsou spolužáci ze školy, kde studovali sochařinu pod vedením známého umělce, Vladimíra Preclíka. Toto sympoziu je již třetí, na kterém se společně setkali. Pracovali spolu již v Prostějově a na Orlíku. Pátý sochař, Libor Hřivnáč se nadšeně připojil.